Dr. W.H. Fitzgerald

DR.WİLLİAM HOPE FİTZGERALD HAKKINDA

 

Refleksoloji Terapiyi Uzak Doğu’dan alıp günümüz formuna uygulayan kişidir.

ABD’li Kulak Burun Boğaz uzmanıdır.Refleksoloji’yi Uzak Doğudan alıp önce ABD’ye sonra Avrupa’ya sonunda da bütün dünyaya yaymıştır.

Londra’da KBB merkezinde 1902’de Bahekim iken ,kendisine gelen bir hastasını iyileştirememesi sebebiyle araştırmalara başlayarak daha sonra geliştireceği Reflexology (Bölge Terapisi) ile tanıştı.
Mevcut hastaların ağrılarını azaltmak için parmakların değişik kısımlarına basınç uyguladı.Parelel ve Meridyen Kuramını geliştirdi.Bu kuramı sadece ellerde uyguladı.

ABD’de ki bazı Kızılderili Kabileleri ayaklara masaj yaparak tedavi olduklarını şifa bulduklarına inanırlar.Onlara göre hastalığa neden olan organa değil ayağın altına masaj yaparak hastayı iyileştirir.Hastalığı üzerlerinden atarlar.

Dr. W.H Fitzgerald Kızılderililerin kullanmış olduğu bu yöntemden etkilenerek bu tedaviden yakından ilgilenmiştir.

İnsanların bedensel ağrılarını belirli noktalara basınç uygulayarak masaj yaptıklarını gözlemlemiş, bunların Çin akapunkturunu enerji yolu kuramından farklı olduğunu keşfetmiştir.

 

 

Kızılderililerin geleneksel tıp yöntemlerini kendi tecrübesi ve gözlemleri ile birleştirerek hastalrında uygulamya başladı.Bu çalışmaları sonucunda ZONE THERAPY sistemini geliştirdi. Dr. Fitzgerald’a göre bedenin belirli bçlge ve noktalarına masaj uygulanması organların bozulan işlevlerinin iyileşmesine,acıların dinmesine bazen de tamamen yok olduğuna inanılmalıdır.

Dr. W.H Fitzgerald vefat ettikten sonra yakınları tarafından kurulan modern refleksoloji enstitüsünde kendisi adına çalışmalar yürütülmektedir.